Dell Latitude 3490 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy nowe wersje kompaktowych laptopów dla małych firm z serii Dell Latitude 3490.

Kolejne modele przyniosły ze sobą nie tylko nowsze podzespoły, ale również ciekawe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa danych oraz komunikacji. Laptopy kierowane są do małych firm, które szukają sprzętu radzącego sobie z realizacją podstawowych zadań – zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Polecane laptopy

Dell Latitude 3490 – dane techniczne oraz cena

Jak na nowoczesną serię przystało, na rynku znajdziemy co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych, różniących się między sobą przede wszystkim najważniejszymi podzespołami. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto sprawdzić, co proponują.

Dell Latitude 3490 – dostępne konfiguracje

Obecnie na rynku dostępne są zarówno modele starsze, korzystające z procesorów Intela siódmej generacji, jak i nowsze, w których znajdziemy układy z rodziny Kaby Lake Refresh. Różnica jest znacząca, ponieważ te drugie modele wyróżniają się zwiększoną ilością fizycznych rdzeni i wątków.

Najwięcej możemy spodziewać się po procesorze Intel Core i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. W specyfikacji znajdziemy również informację na temat ilości pamięci podręcznej trzeciego poziomu, która wynosi 6 MB oraz o współczynniku TDP na poziomie 15 W.

Mamy więc do czynienia z niskonapięciowym procesorem, którego wydajność okaże się wystarczająca do obsługi wszystkich podstawowych narzędzi biurowych, multimedialnych, graficznych, programistycznych czy też administracyjnych. Doskonale sprawdzi się w małych firmach, zwłaszcza że nie pobiera zbyt dużo energii. Przyzwoite możliwości układu potwierdzają testy diagnostyczne, przeprowadzane na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesory uzyskał średni wynik na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniósł on 556 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty. Należy oczywiście podkreślić, że Dell Latitude 3490 z i5-8250U kosztuje najwięcej.

Jeśli chcecie wydać mniej, powinniście rozejrzeć się za konfiguracjami z procesorami Intel siódmej generacji. Obecnie najczęściej można spotkać laptopa z modelem Intel Core i3-7130U. Jest to kolejny procesor niskonapięciowy, dysponujący jednak wyłącznie dwoma fizycznymi rdzeniami, obsługującymi cztery wątki. Układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 2700 MHz, a także 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Niższe parametry przekładają się na słabszą moc w porównaniu z modelem Intel Core i5. W testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 111 i 284 punktów. Różnica jest znacząca, jednak Dell Latitude 3490 z i3-7130U powinien zapewnić stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów.

Laptopy z omawianej serii przeważnie są dostępne wraz ze zintegrowanymi kartami graficznymi, jednak na rynku znaleźć można również modele z jednostką dedykowaną. Wybór padł na model AMD Radeon R5 M430 z 2 GB pamięci własnej. Nie jest to karta szczególnie wydajna, jednak do zastosowań typowych dla małych firm okaże się wystarczająca. Powinna poradzić sobie również z obsługą wielu klasycznych gier, a także produkcji nowszych, wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Po doborze procesora i karty graficznej, musimy zdecydować się także na konkretną ilość pamięci RAM. Warto nadmienić, że na rynku znajdują się modele wyposażone w kości DDR4, o taktowaniu 2133 MHz albo 2400 MHz. Na koniec został nam już tylko dysk twardy. Producent zdecydował się na wykorzystanie modeli SSD, które zapewniają znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu z dyskami talerzowymi (HDD).

Dell Latitude 3490 – wygląd

Pod względem designu, laptopy nie wyróżniają się niczym szczególnym. Do czynienia mamy z prostą, czarną obudową, która dobrze pasuje do biznesowo-multimedialnego charakteru urządzenia. Pod tym względem, powinien zadowolić większość użytkowników.

Obudowa została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu wyróżnia się podwyższoną sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Jednostka zasadnicza nie wygina się tak łatwo pod naporem, dlatego nie powinniśmy obawiać się ewentualnych uszkodzeń podczas przenoszenia sprzętu czy też pracy mobilnej. Jak na 14-calowego laptopa przystało, jest on stosunkowo lekki (waży niecałe 1,8 kg). Wszystko to oczywiście przekłada się na wysoki komfort pracy zarówno przy biurku, jak i w autobusie, samochodzie czy też pociągu.

Jeżeli chodzi o zestaw portów, znajdziemy tu wszystko to, co potrzebne podczas codziennej pracy. Na plus należy zaliczyć także pracę zawiasów, które pozwalają wychylić ekran o maksymalnie 155 stopni. Ich praca jest bardzo płynna, zapewniają również utrzymanie wyświetlacza w zawsze stabilnej pozycji.

Dell Latitude 3490 – matryca

Każdy laptop z omawianej serii został wyposażony w 14-calową matrycę Full HD, która została wykonana w technologii TN. Zapewnia ona przeciętną jakość odwzorowywania kolorów i średnią luminancję. Wszystko to sprawia, że nie okażą się one odpowiednie do obsługi szczególnie zaawansowanych narzędzi graficznych. Do typowych zadań biurowych okażą się jednak wystarczające.

Ze względu na kompaktowe wymiary, modele Latitude 3490 dobrze sprawdzą się w podróży. Także dlatego, że matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze radzą sobie z promieniami słonecznymi padającymi na ekran. Nie powinny powodować drastycznych spadków widoczności generowanych treści.

Dell Latitude 3490 – klawiatura i touchpad

Jak na biznesowe laptopy przystało, modele 3490 zostały wyposażone w wyspową, podświetlaną klawiaturę, która bardzo dobrze sprawdza się podczas tworzenia dłuższych tekstów. Zarówno wielkość klawiszy, jak i wykorzystane materiały oraz przełączniki przekładają się na wygodny skok i stosunkowo ciche działanie klawiatury. Wszystko to sprawia, że Dell Latitude 3490 bardzo dobrze sprawdzi się w ramach pracy biurowej. Zadowoleni z niego powinni być także freelancerzy.

Większych zastrzeżeń nie można mieć także do touchpada. Płytka jest odpowiednich rozmiarów, pozytywnie należy ocenić także jej właściwości ślizgowe oraz wykrywanie gestów. Warto nadmienić, że po prawej stronie, pod klawiszami strzałek zamontowany został czytnik linii papilarnych, który zwiększa poziom bezpieczeństwa danych. Podobnie jak dołączany do zestawu pakiet Dell Data Protection.

Dell Latitude 3490 – wydajność

Omawiane laptopy kierowane są do małych oraz średnich firm – zamontowane procesory zapewniają odpowiedni balans między przyzwoitą wydajnością a ograniczonym poborem energii. Wszystko to sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się podczas obsługi standardowych programów biurowych, administracyjnych, projektowych etc.

Jak natomiast wgląda sprawa z dedykowaną kartą graficzną? AMD Radeon R5 M430 nie jest kartą szczególnie wydajną, która pozwoliłaby na uruchomienie zaawansowanych narzędzi graficznych, jednak biorąc pod uwagę zastosowanie laptopa, spełnia ona swoje funkcje. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 1689 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics, wyniosła 42396 punktów. Warto nadmienić, że zarówno zamontowane procesory, jak i jednostka GPU pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych gier o niższych wymaganiach sprzętowych.

Dell Latitude 3490 – wady i zalety

Atutem laptopów z omawianej serii jest przede wszystkim ich mobilny charakter, dzięki któremu bardzo dobrze sprawdzają się one zarówno przy biurku, jak  i w podróży. Do tego należy dodać przyzwoite, niskonapięciowe podzespoły, gwarantują stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów.

Po stronie zalet zapisać możemy również solidną, wzmacnianą obudowę, bardzo dobrze wykonany osprzęt, a także przyzwoity zestaw portów. Jeżeli chodzi o wady, należy podkreślić przede wszystkim dość przeciętną matrycę typu TN. Niektórzy użytkownicy mogą narzekać również na nieco zbyt słabą kartę graficzną.

ZALETY

  • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
  • Przyzwoite procesory
  • Dobrze wykonana obudowa
  • Elegancki design
  • Wystarczający zestaw portów
  • Solidny osprzęt
  • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych
  • Szybkie dyski SSD

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Dedykowana jednostka GPU mogła być nieco mocniejsza

Dell Latitude 3490 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie mobilnych laptopów o solidnym wykonaniu, modele z serii Dell Latitude 3490 powinny okazać się dobrym wyborem. Zwłaszcza jeśli zamierzacie pracować przede wszystkim na programach podstawowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.